Yeni Mh., Zafer Sk, No:1 SİNOP
bilgi@kuzeysurucukursu.com.tr
+90 368 260 04 04
Menü
Close
Kuzey Sürücü Kursu | HAKKIMIZDA

KUZEY SÜRÜCÜ KURSU


Ehliyet Sınıfları
M Sınıfı

M sınıfına kısaca moped diyebiliriz. Anlamı Motorlu Bisiklet anlamına gelmektedir. Yer alan yönetmeliğe göre ise 2 tekerli, 3 tekerli veya 4 tekerli olabilir. Motorun cinsine göre değişmektedir. Moped sınıfı ehliyet için yaş şartı 16 olarak değerlendirilmiştir. Yer alan mevzuatlara göre özellikleri ise ; Motor silindir hacmi 50 santimetre küpü geçmeyen, saatteki hızı 45 kilometreyi geçmeyen, motor gücü ise 4 kilovatı geçmeyen Motorlu bisikletlerdir.

Moped sınıfı araçları diğer tüm ehliyet sınıfları kapsadığı için kullanabilir. Yalnız 16 yaşında bir birey hiç ehliyet alamayacağı için eğer Moped tipi araç kullanmak istiyorsa bu ehliyeti almak zorundadır.

A1 Sınıfı

A1 sınıfı ehliyet ise kısaca 2 tekerli veya 3 tekerli Motosiklet diyebiliriz. Her iki tekerli motosikletler için mevzuatlar birbirinden farklı durumdadır.

2 Tekerlekli Motosikletler ; Motor gücü 11 kilovat ve altında olan, silindir hacminin 125 santimetre küp ve aşağısında olan, kilovat / kilogram ( güç / ağırlık ) oranının ise max < 0,1 olduğu durumlardır.
3 Tekerlekli Motosikletler ; Motor gücü 15 kilovat ve altında olan, silindir hacminin 125 santimetre küp ve aşağısında olan, kilovat / kilogram ( güç / ağırlık ) oranının ise max < 0,1 olduğu durumlardır.

A1 sınıfı ehliyet almak için gerekli şartlar
Moped sınıfında da söylediğimiz durum geçerlidir. Yani A1 sınıfı ehliyet sahip birisi M sınıfı araçları kullanabilir.
Ayrıca A1 sınıfı ehliyetin geçerlilik süresi alındığı günden itibaren 10 yıl süredir.
A1 sınıfı ehliyet için herhangi bir deneyim şartı aranmamaktadır.
A1 sınıfı ehliyet için yaş şartı ise 16 dır.

A2 Sınıfı

A2 sınıfı ehliyeti A1 sınıfı ehliyetten ayıran en büyük özellik şüphesiz motor silindir hacminin bir kısıtlamasının bulunmamasıdır. Yani 2 tekerli veya 3 tekerli fark etmeksizin silindir hacmi limit yoktur. Şöyle ki ;

2 Tekerlekli Motosikletler ; Motor gücü 35 kilovat ve altında olan, kilovat / kilogram ( güç / ağırlık ) oranının ise max < 0,2 olduğu durumlardır.
3 Tekerlekli Motosikletler ; Motor gücü 15 kilovat ve altında olan, kilovat / kilogram ( güç / ağırlık ) oranının ise max < 0,2 olduğu durumlardır.

A2 sınıfı ehliyet almak için gerekli şartlar
A2 sınıfı ehliyetler için silindir hacmi sınırı bulunmamaktadır.
A2 sınıfı ehliyet alma yaşı ise 18 dir.
Ayrıca yine A1 tipinde olduğu gibi deneyim şartı aranmamaktadır.
A2 sınıfı ehliyet alındığı yıldan itibaren 10 yıl geçerlilik süresi bulunmaktadır.
Kapsadığı araçlar ise ; M ve A1 sınıfı.